Dnia 19.09.2019r. w Przytoku spotkali się miłośnicy lasu i zbierania grzybów z ośrodków wsparcia: ze Sławoborza- ŚDS „Na leśnej”, Szczecinka- ŚDS „Walentynka”, z Bobolic- ŚDS „Odnowa”, z Będzina -ŚDS „Razem Radośniej„”, ŚDS „Razem Łatwiej” z Klępczewa k. Świdwina, ŚDS z Kępic, Gminę Polanów reprezentował ŚDS„OAZA” z Krągu, po raz pierwszy udział wzięła grupa z Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Kołobrzegu – Filia w Trzyniku.

Gościliśmy także Zastępcą Burmistrza GiM Sianów – Pana Marcina Posmyka, który życzył dużych zbiorów i udanej zabawy. Pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice przeprowadzili prezentacje, służyli swoją wiedzą i byli przewodnikami dla grup. Gospodarze z „SZANSY” wspólnie z Dziennym Domem Senior+ przygotowali poczęstunek i dekoracje.

Ten rok nie był szczodry dla grzybiarzy, susza sprawiła, że znaleźć można było tylko sporadyczne okazy. Jednak po ulewnych deszczach, w lasach naszego regionu pojawił się prawdziwy wysyp grzybów. Grupy zbierały grzyby jadalne, które oceniało jury. Został także przeprowadzony konkurs na:

-największą ilość grzybów jadalnych – zwyciężyli uczestnicy z ŚDS w Kepicach,

– znalezienie największego, zdrowego borowika – wygrał ośrodek wsparcia z Trzynika.

Doświadczeni grzybiarze prognozują, że na obfite zbiory będzie można liczyć do końca września.

Dziękujemy Nadleśnictwu Karnieszewice, Panu Józefowi Osenkowskiemu i Panu Robertowi Zawada za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu spotkania.

Impreza została dofinansowana przez PFRON.

Tekst: Regina Banasiak
Zdjęcia: Magdalena Daniel