„Zdumiewające eksperymenty” pod taką nazwą wychowankowie z Placówki Wsparcia Dziennego w Sianowie spędzili czwartkowe popołudnie. Podczas zajęć dzieci wykonały trzy bardzo proste ale niezwykle ciekawe doświadczenia. Pierwszym z nich było doświadczenie o nazwie „Samopompujący się balon”. Dzieciaki mogły zaobserwować, że gdy dodamy sody do octu powstaje dwutlenek węgla, który napełni założony na butelce balon powietrzem.
Kolejne doświadczenie nosiło nazwę „Wulkan”. Zadaniem dzieci było wymieszanie w jednej szklance wody z sodą oczyszczoną, w drugiej szklance wychowankowie przygotowali ocet, który szybkim ruchem dodali do wody. Po połączeniu się składników powstała piana, którą wytworzył nasz wulkan, w rzeczywistości były to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu z sodą oczyszczoną.
Doświadczeniem, które sprawiło „Świetlikom” najwięcej frajdy było doświadczenie o nazwie „Ciecz nienewtonowska”, które polegały na połączeniu zaledwie dwóch składników – wody i mąki ziemniaczanej. Gdy mieszamy ciecz w rękach, ta twardnieje i nabiera plastyczności. Możemy z niej z łatwością uformować np. kulkę. Gdy jednak przestajemy ją formować, wówczas rozpływa się i wraca do swojej płynnej postaci.

Tekst i zdjęcia: Natalia Litwin