„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora.

W ramach „opieki na odległość” seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w funkcje:· przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,· detektor upadku,· czujnik zdjęcia opaski,· lokalizator GPS,· funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,· funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Odbiorcami usługi mogą być seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Osoby zainteresowane usługą prosimy o bezpośredni kontakt z pracownikami Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej w Sianowie:

tel.: 94 30 670 47 pn.- śr.  7:00 – 15:00, czw. 7:00 – 16:00 pt 7:00 -14:00 lubtel.: 94 720 36 70 pn. – pt. 7:00 – 15:00.

Można również zgłosić się wypełniając formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres mailowy: mgops@sianow.pl

Tekst: Szymon Szerszeniewicz starszy specjalista pracy socjalnej