W dniu 17 czerwca Sianowski Klub Integracji Społecznej wziął udział w warsztatach z zakresu uprawy i pielęgnacji roślin, które zostały zorganizowane w pięknych ogrodach Hortulus.

Zajęcia z rozpoznawania roślin i ich doboru do projektu rozpoczęły się od zwiedzenia Ogrodów Tematycznych gdzie uczestniczki zaznajomiły się z  roślinami z blisko 30 różnych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Podczas spaceru po ogrodach inspirowanych naturalnym krajobrazem, kulturą różnych narodów, oraz oryginalnych ogrodów zmysłów uczestniczki usłyszały mnóstwo ciekawostek dotyczących rosnących tam roślin.

Następnie w Ogrodach Spectabilis przewodniczka- z ogromną pasją i miłością do ogrodów  przekazała praktyczne wskazówki na temat zakładania i pielęgnowania ogrodu. Uczestniczki dowiedziały się jak planować rabaty uwzględniając oddziaływanie na siebie poszczególnych roślin i biorąc pod uwagę ich tępo wzrostu i przyrostu w skali roku. Poznały techniki podcinania i formowania poszczególnych roślin.  Zaznajomiły się również z pielęgnacją roślin po posadzeniu, jak je odżywiać, okrywać oraz jakie stosować zabiegi wspomagające rośliny.

Każda z pań wybrała sobie jedną roślinę, którą będzie pielęgnować po powrocie do domu.

Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczestniczki nie tylko uzyskały ogrom wiedzy ale także zobaczyły, że praca w ogrodzie jest pasją, przyjemnością i sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Tekst: Alicja Andrzejczyk

Foto: Aleksandra Maziarz